Lørdag den 27. oktober 2018 blev festen afholdt efter et kort tilløb. Der var ca. 75 tilmeldte til spisning. Maden var den lækre buffet fra Slagter P. E. Larsen, Amagerbrogade.
Der var traditionen tro pokal-uddeling og et kæmpe stort lotteri med masser af præmier – sponseret af b.la Ama’r Cykelservice, Xtreme og AH Cykler.
Her er den samlede oversig over de prestigefyldte og traditionelle pokaler (længere nede fotogalleri) :
Pokal | Modtages fordi | Modtager |
Amager Cykle Ring Stiftet 1940 Klubmestre (Mesteskabsbæltet Herre – Linjeløbet) | Klubmester Herre Licens | Kean B. Sørensen |
Fair Play Pokalen | Fair Play Senior | Jesper Thiesen |
Heinsvig Pokalen | Bedste Senior Resultat | Jeppe Hanssing |
Forumpokalen | Generelt bedste Herre Senior rytter | Jeppe Hanssing |
Ib Laursen pokalen | Bedste Old Boys/Veteran præstation | “Super” Søren |
A.C.R. Jubilæumspokal | Formanden bestemmer og uddeler normalt til en leder eller hjælper | Erling Jung |
Årets Motionist (MotionshjeImen) | Uddeles af Motionsformanden | Gitte Palm Pfeiffer |
TEXACO Drenge/Pige pokalen | Generelt bedste drenge/pige/ungdomsrytter | Peter Kring Laursen |
Brian Holm Pokalen | Fair Play drenge/pige/ungdoms rytter | Magnus Backe Knudsen |
Amager Cykle Ring Damernes Vandrepokal Udsat 1981 | Generelt bedste Dame Senior Rytter | Bente Skov |
Enkeltstart U11
Skænket af SMC Biler i anledning af Amager Cykle Rings 70 års jubilæum 2010 |
Alexander Louis Svenningsen | |
Enkeltstart U11P Skænket af SMC Biler | Sophia Birkholm Nyegaard | |
Enkeltstart U13 Skænket af SMC Biler | Magnus Ritz Fredriksen | |
Enkeltstart U13P Skænket af SMC Biler | Sara Ejsenhardt | |
Enkeltstart U15 Skænket af SMC Biler | Conrad Haugsted | |
Enkeltstart U15P
Skænket af SMC Biler |
Mille Bidstrup Petersen | |
Enkeltstart U17P
Skænket af SMC Biler |
Laura Auerbach-Lind | |
Enkeltstart – Dame Junior Skænket af SMC Biler … | Ingen i 2018 | |
Klubmesterskab, linjeløb U11 Ny vandre-pokal Skænket af Jan Nygaard AS i anledning af Amager Cykle Rings 75 års jubilæum 2015. | Alexander Louis Svenningsen | |
Klubmesterskab, linjeløb U11P Ny vandre-pokal Skænket af Jan Nygaard AS … | Sophia Birkholm Nyegaard | |
Klubmesterskab, linjeløb U13 Ny vandre-pokal Skænket af Jan Nygaard AS … | Magnus Ritz Fredriksen | |
Klubmesterskab, linjeløb U13P Ny vandre-pokal Skænket af Jan Nygaard AS .. | Sara Ejsenhardt | |
Klubmesterskab, linjeløb U15 Ny vandre-pokal Skænket af Jan Nygaard AS … | Conrad Haugsted | |
Klubmesterskab, linjeløb U15P Ny vandre-pokal Skænket af Jan Nygaard AS ….
Klubmesterskab, linjeløb U17P |
Solbjørk Minke Anderson
Laura Auerbach-Lind |
Foto galleri fra festen (klik på billedet):